Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov

 Achatiny pochází z Afriky. Tudíž bychom se  měli snažit jim podmínky, které jsou v této oblasti napodobit ( tzn. vlhkost, teplotu, prostředí, potrava ). Stává se,  že dovážené druhy, které se často prodávají na burzách ( a.a., různé arch. či limicolarie ) odmítají žrát listovou zeleninu, protože se ve své domovině živili např. spadaným ovocem. Spadané ovoce je přezralé, proto se achatinám snažíme podávat vyměklé ovoce. Dobré jsou kaki a nashi, ale i sladké brambory- batáty. Jsou druhy, které obývají pralesy blíže k rovníku, ty potřebují větší vlhkost i teplotu.Druhy obývající řídké lesy na koci pralesů potřebují vlhkost nižší. Obecně platí, že archachatiny potřebují vyšší teploty a vlhkost. Náročnější druhy z achatin co se u nás chovají jsou - immaculata, a.a., tincta, balteata ,varicosa. Naopak velmi snadno se pokojovým podmínkám podřídí např. reticulata, iredalei, albopicta a různé poddruhy fulic. Pokud tedy nejste ochotní pořizovat topné kameny a jiná topná tělesa, vybírejte z těchto druhů.

Rosení ubikace

  •  Jak často rosit? Předem bysme si měli uvědomit, jestli druhy, které chováme potřebují vlhkost vysokou nebo naopak nízkou. Dále také záleží na způsobu odvětrávání terária,počtu vysazených rostlin ( rostliny zvyšují vlhkost) a druhu substrátu. Pokud dáme do části terária keramzit nebo mech, vlhkost budeme mít o pár čísel větší.Já kropím každý den a to 2*denně rozprašovačem zhruba 2.postřiky.

Pokud se na lignocelu objeví vyschlá místa, je to špatně, roste častěji.

Teplota

  • Pokud chováte na teplotu méňě náročné druhy ( reticulaty, fulici) a přes zimu máte v domě pod 20°C, je lepší přendat je do plastového boxu kde se udržuje větší teplota než v teráriu. Osvědčilo se mi také zabalit terária do bavlněných růčníků. U Náročnějších druhů budete muset  celý rok topit. Já topím topnými foliemi, které se položí na polystyrenovou desku a na ně můžete libovolně skládat i více boxů či terárií.
 

Příspěvky

Chov achatin

15. 4. 2012